Śmierć wspólnika spółki jawnej – czy to koniec jej działalności?

Śmierć jednego wspólnika spółki jawnej może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla pozostałych, zwłaszcza jeśli pozostali nie pomyśleli wcześniej o takiej możliwości.

Kwestię tą należy rozważyć w przypadku gdy mamy do czynienia ze spółką dwuosobową oraz wieloosobową. W obu z nich śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki, jednak ustawodawca przewidział możliwość kontynuowania działalności w takim przypadku o ile spełnią pewne warunki. Pierwszym z nich jest klauzula w umowie, jeżeli jednak sformułowanie takie nie następuje można sporządzić pisemne oświadczenie wyrażające wolę kontynuowania działalności spółki.

Jeżeli wspólników spółki było dwóch i jeden z nich umiera, a nie uregulowano kwestii wstąpienia w jego prawa spadkobierców wówczas powstaje ogromny problem i może dojść do rozwiązania spółki. Nie może bowiem istnieć jednoosobowa spółka osobowa. Kontynuowanie działalności spółki w razie śmierci wspólnika w spółce jawnej dwuosobowej możliwe jest jeżeli Ci zabezpieczyli się w razie śmierci jednego z nich zawierając w umowie spółki klauzulę, która pozwala spadkobiercom wspólnika wejść do spółki na jego miejsce.

smierc_wpolnika_spolka_jawna

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też: jak założyć spółkę jawną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *