Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można zarejestrować online dzięki specjalnej aplikacji dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy jedynie uzupełnić formularz odpowiednimi danymi. Program kolejno za pomocą wzorca umowy generuje niezbędne dokumenty i wysyła je do należytych urzędów. Wszelkie formalności można zatem dopełnić nie wychodząc z domu, co ważne podczas e-rejestracji nie jest wymagana obecność notariusza, co znacznie ogranicza koszty założenia spółki z o.o.

Wiele osób pyta nas o to czy spółkę z o.o. przez Internet może założyć również obcokrajowiec. Cóż aby zarejestrować spółkę online należy wprowadzić odpowiednie dane do formularza rejestracyjnego w tym numer PESEL, którego co do zasady nie mają obcokrajowcy, a więc nie mogą oni zarejestrować spółki z o.o. online.

Obcokrajowiec może ubiegać się o przyznanie numeru PESEL. Musi jednak w tym celu spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest trzymiesięczne zameldowanie w Polsce. Kolejno należy złożyć wniosek w odpowiednim organie gminy. Na wydanie PESEL musi czekać około 30 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *