Zmiany w spółkach z o.o.

W 2015 roku władze aby zachęcić przedsiębiorców do otwierania swoich działalności,  miały przeprowadzić kilka poważnych zmian dotyczących prowadzenia i zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Planowane zmiany w 2015 roku:

  • Zmniejszenie kapitału zakładowego do kwoty 1 zł,
  • Obowiązek otworzenia kapitału zakładowego w kwocie nie niższej niż 50 000 zł,
  • Zarząd wykonuje okresową ocenę ryzyka.
  • Wykonywanie testów wypłacalności przez zarząd za każdym razem kiedy wspólnicy będą chcieli wypłacić sobie jakąś kwotę.
  • Zmniejszenie opłat związanych z rejestracją w KRS z kwoty 500 zł do 250 zł, a także kwoty za wprowadzanie zmian do umowy spółki z 250 zł do 200 zł.
  • Ustanowienie udziałów beznominałowych.

 

Planowane zmiany miały mieć na celu zwiększenie zainteresowania spółką z o.o. oraz miały być sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Zmiany te nie zostały niestety zrealizowane. Dzięki nim polska gospodarka mogłaby znacznie się rozwinąć.

W 2017 roku w życie prawdopodobnie wejdą inne zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Nowelizacja będzie dotyczyć m. in. zwiększenia ochrony wspólników mniejszościowych oraz kadencji członków organów spółki.Natomiast pewne jest, że od 1 stycznia będą obowiązywać nowe, znacznie zaostrzone przepisy dotyczące rejestracji spółki w rejestrze VAT. Wprowadzona zostanie kaucja rejestracyjna oraz możliwa będzie odmowa wpisu spółki do rejestru. Przedsiębiorcy sprzeciwiają się tym zmianom. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na rozwój gospodarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *