Spółka z o.o. – alternatywa dla jednoosobowej działalności

Osoby rozpoczynające swój biznes, często decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy taka forma jest zawsze odpowiednia? Przecież można zdecydować się na jednoosobową spółkę z o.o.? Chociaż jest to spółka i wskazywałoby to na prowadzenie działalności wspólnie, spółka z o.o. może być prowadzona przez jedną osobę, co jest całkowicie legalne. Możliwość ta wynika właśnie z tego, że spółka z o.o. jest spółką kapitałową.

Wybierając, która forma prowadzenia działalności w pojedynkę jest lepsza, trzeba spojrzeć na swój biznes bardziej indywidualnie. Po pierwsze trzeba wieźć pod uwagę czym przedsiębiorstwo się zajmuje, jakie jest ono wielkie, czy jego prowadzenie jest ryzykowne oraz jakie są zasoby finansowe właściciela. Przy nieco większych, ryzykowniejszych przedsięwzięciach warto wybrać spółkę z o.o., gdyż gwarantuje ona bezpieczeństwo i pozwala szybciej rozwinąć firmę w przyszłości, a także pozyskać więcej kapitału np. poprzez sprzedaż udziałów. Oczywiście małą trudnością dla przedsiębiorcy może być obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, jednak można sobie z nim poradzić korzystając z usług biura rachunkowego.

Koszt utworzenia spółki z o.o. jest niestety trochę wyższy niż jednoosobowego przedsiębiorstwa. Jeżeli przedsiębiorca ma małe zasoby finansowe oraz prowadzi nie wielką działalność może wybrać tą formę, a w przyszłości zdecydować się na przekształcenie w spółkę z o.o., pozwalając ograniczyć odpowiedzialność właściciela, za zobowiązania spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *