Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej może w wielu przypadkach okazać się ostatecznym wyjściem. Kiedy najczęściej jest to stosowane?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na taki krok mają wiele powodów, dla których to robią, między innymi: zbyt duże koszty prowadzenia, utrata płynności finansowej, czy też sezonowość otworzonej firmy.

Zawieszenie przedsiębiorstwa przynosi wiele korzyści jak np. ulgi finansowe i udogodnienia podatkowe w takim okresie. Biznesmen przestaje opłacać zaliczki na poczet podatku dochodowego, nie musi składać deklaracji VAT, a także jest wyrejestrowany z ZUS. Wiąże się to jednak z tym, że po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki ZUS, przedsiębiorca traci możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Okres w zawieszeniu nie jest też liczony do lat pracy, uprawniających do otrzymania emerytury.

Aby móc zawiesić firmę, należy spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest to, że taką możliwość mają jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniając żadnych pracowników. Należy także pamiętać, że możemy zawiesić firmę na okres co najmniej 1 miesiąca i nie dłużej niż 24 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *